Del dette arrangement
Kl. 14:00
Tale ved Lars Schmidt, formand for Social og Sundhedsudvalget Sorø Kommune
Kl. 14:15
Tale ved Aase Stær, formand for Alzheimersforeningen Vestsjælland
Kl. 14:30
Bliv klogere på demens, få overblik over tilbud til mennesker med demens og deres pårørende i Sorø kommune og Næstved kommune. Få også her en fremvisning i den rullende demensrådgivning
Sorø kommune og Næstved kommune er gået sammen om at etablere et mobilt rådgivning og oplysningscenter om demens. Det indvier vi i Dianalund!
Der er indkøbt en autocamper til formålet, som skal turnere rundt i de to kommuner. Formålet er at rådgive og hjælpe mennesker med demens samt deres pårørende. Vi vil være med til at udbrede kendskabet til demensvenlige lokalsamfund og demensvenner.
Den rullende demensrådgivning besøger også gerne din forening eller dit lokalsamfund, skriv til ohild@naestved.dk eller ring på 24879496 og hør nærmere.
Tilmelding ikke nødvendig, blot mød op.
Hvis vejret er dårligt rykker vi indenfor i Dianalund Centret på torvet mellem Netto og SuperBrugsen.
Tid: |
11. april 2018 kl. 14:00 - 15:00 |
Sted: |
Dianalund Centret
Torvet 11A
4293 Dianalund |
Find vej: |